Почнемо з простого.
Військовий облік громадян України поділяється на:
1) облік призовників
2) облік військовозобов'язаних
3) облік резервістів
На облік призовників сталять осіб від 16 (у рік досягнення 17 річного віку) до 27 років, які приписані до призовних дільниць; які звільнені зі служби у військовому резерві; які не служили за контрактом; які не проходили строкову військову службу; які набули громадянство України і підлягають обліку; які переїхали з іншої місцевості і підлягають обліку призовників. Допризовники - це особи, які підлягають приписці до призовних дільниць, а призовники - це особи які вже приписані до призовних дільниць.
На облік військовозобов'язаних ставлять осіб які звільнені з військової служби в запас; які припинили альтернативну (невійськову) службу; які звільнені зі служби (поліцейські та інші особи згідно Закону “Про військовий обов'язок і військову службу”); які зняті з військового обліку ЗСУ, СБУ, СЗР; які звільнені від призову на строкову військову службу; які досягли 27 років і перебували на обліку призовників; які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування у запасі. Військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
На облік резервістів ставлять осіб які зараховані в особливий період на службу у військовому оперативному резерві (а це колишні військові, учасники АТО, ООС, інші особи); які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві ЗСУ чи інших військових формувань. Резервісти - це особи, які проходять службу у військовому резерві ЗСУ, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до обсягу та деталізації військовий облік (і призовників і військовозобов'язаних і резервістів) поділяється на:
1) персонально - якісний
2) персонально - первинний
3) персональний
Персонально - якісний це облік, який веде ТЦК СП і передбачає він облік відомостей (персональних та службових), які узагальнюються в облікових документах та вносяться до ЄДРПВР. Іншими словами, це збір даних про особу (його біографічні дані, про стан здоров'я, тощо) та їх внесення в облікові документи (особові справи, картки) та відповідні бази (реєстри).
Персонально - первинний це облік, який ведеться ТЦК СП за місцем проживання, а в населених пунктах де немає ТЦК СП такий облік ведуть органи місцевого самоврядування. Виконавчі органи міських, селищних, міських рад (включно там де є ТЦК СП) також здійснюють персонально - первинний облік осіб, які прибули на нове місце проживання до адміністративно - територіальної одиниці, що обслуговується цією радою.
Персональний облік - це облік який ведеться всіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та їх підпорядкування - за місцем роботи або навчання особи.
Для компаній важливо знати процедуру ведення обліку і песонального, який вони зобов'язані вести в себе і первинного, які ведуть ТЦК СП та виконавчі органи рад, оскільки згідно нового Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (затв. Постановою КМУ №1487 від 30.12.2022р.) - ці обліки підлягають регулярній звірці між собою та перевірці територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, а також органами місцевого самоврядування.
Відповідно до призначення військовий облік (військовозобов'язаних і резервістів) поділяється на:
1) загальний облік
2) спеціальний облік
Загальний облік - це облік всіх військовозобов'язаних та резервістів які не заброньовані на період мобілізації та на воєнний час, а спеціальний облік - для всіх заброньованих відповідно до ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану (затв. Постановою КМУ №76 від 27.01.2023р.).
На завершення лише додам, що військовий облік не зобов'язані вести ФОПи, які здійснюють діяльність самостійно або/чи мають найманих працівників. Відповідно, вони і не мають права на бронь себе чи своїх працівників. Однак Міноборони України вважає, що вести військовий облік підприємці зобов'язані. Таку свою позицію було озвучено раніше в листах №321/7065 від 13.11.2017р. та № 321/5989 від 27.09.2017р. На той час чинним був Порядок організації та ведення обліку призовників і військовозобов'язаних (затв. Постановою КМУ №921 від 07.12.2016р.), норми якого власне і були прокоментовані Міністерством та Генштабом ЗСУ. Після 05.01.2023р. - вступу в дію нового Порядку організації та ведення військового обліку - поки жодних роз'яснень з цього приводу не було.
Також важливо знати, що на військовий облік в компанії (персональний облік) не ставлять підприємців та фізичних осіб, з якими компанія співпрацює за договором цивільно - правового характеру. Така особа повинна перебувати на персонально - первинному в ТЦК СП за місцем проживання і компанія не перевіряє військово - облікових документів таких осіб.
*Стаття написана згідно діючого законодавства станом на 17.02.2023р.