Приватизація житла без ордеру

Згідно Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян (Наказ №396 від 16.12.2009р.), - до органу приватизації потрібно подати пакет документів, що визначений у п. 18 Положення, в тому числі копію ордеру про надання житлової площі. 

Нерідко трапляється, що копію такого ордеру не можливо знайти в жодному органі влади, архіві, комунальних підприємствах, тощо. Звичайно, що це документ сурової звітності та вище перелічені органи несуть відповідальність за їх збереження. Однак, Вам потрібно приватизувати житло, а про відповідальність органів Ви волієте подумати пізніше, після приватизації. Як реалізувати своє право на приватизацію та оформити право власності на своє законно отримане житло без ордера?

В першу чергу, - Вам потрібно в судовому порядку доказати своє законне право користування житловим приміщенням. Для цього Вам знадобляться будь – які документи, які містять інформацію про час вселення та реєстрацію в це помешкання; про Ваше місце праці та отримання помешкання згідно з протоколом, рішенням, тощо організації; договір найму з обслуговуючим підприємством; технічна документація на квартиру; квитанції про сплату комунальних послуг; книги квартирного обліку чи інші документи, що стосуються отримання житла; покази свідків – сусідів, родичів; акт обслуговуючої організації про місце проживання; довідка про склад сім’ї; будинкова книга; тощо. Чим більше у Вас таких документів, ти легше Вам доказати своє право на приватизацію без ордеру про надання житлової площі. 

Згідно з Правилами обліку громадян, які  потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР (Постанова №470 від 11.12.1984р.) – ордер дійсний протягом 30 днів і при вселенні громадянин здає ордер в житлово – експлуатаційну контору, а за її відсутності – відповідному підприємству, установі, організації як документ сурової звітності. 

Отже, ніякого обов’язку зберігати копію такого ордеру у Вас немає і Ви не несете відповідальність за халатність тих чи інших органів, установ, організацій в разі зникнення архівних документів. 

Згідно ст. 2 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» визначений вичерпний перелік об’єктів, що не підлягають приватизації, а це: 

квартири-музеї;  квартири (будинки),   житлові  приміщення  у  гуртожитках,  розташовані  на територіях  закритих  військових поселень, підприємств, установ та організацій,  природних  та  біосферних заповідників, національних парків,    ботанічних    садів,    дендрологічних,    зоологічних, регіональних  ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва,   історико-культурних  заповідників,  музеїв;  квартири (будинки),  житлові  приміщення  у  гуртожитках,  що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей);  квартири  (кімнати,  будинки),  віднесені у встановленому порядку  до  числа  службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення   у   гуртожитках,   розташовані   в  зоні  безумовного (обов'язкового)   відселення,   забрудненій  внаслідок  аварії  на Чорнобильській АЕС.

Якщо Ваше помешкання не відноситься до об’єктів, що не підлягають приватизації, - то і підстав для відмови у приватизації в органу приватизації – немає, оскільки відсутність документів на право вселення і проживання не може бути поставлена Вам в провину, бо такі документи передаються після вселення ЖЕКу, який і повинен забезпечити їх належне збереження. 

Отже, спершу подайте запити про надання Вам копії ордеру у всі можливі архіви, установи, організації і в разі відсутності ордеру або ненадання Вам відповіді взагалі – зберіть всі наявні та можливі докази отримання Вами квартири у законний спосіб та законне вселення у помешкання, тривале його користування, тощо. На підставі цих документів та відмови  органу приватизації у зв’язку з неподанням Вами копії ордеру – звертайтесь в суд. 

*Стяття складена згідно діючого законодавства станом на 15.02.2016р.