Порушення порядку проходження митного контролю в «зеленому коридорі»

Дуже часто службові особи митного органу зловживають своїм службовим становищем чи не до кінця виконують покладені на них обов’язки, що призводить до негативних наслідків для особи, що перетинала кордон і відповідно до складення незаконних протоколів про порушення митних правил. В цій статті поговоримо про порушення митних правил за ст. 471 МК України.

Відповідно до ст. 471 МК України відповідальність настає за порушення встановленого Митним кодексом України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Санкцією ст. 471 Митного кодексу України передбачено, що порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Отже, насамперед потрібно з’ясувати чи насправді товари, які Ви перевозите (переміщуєте) через «зелений коридор» є заборонені для такого переміщення чи обмежені законодавством України чи обсяги товару перевищують встановленому норму.

Ст. 378 МК України:

1. Пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1-24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється.

2. Обмеження, встановлене частиною першою цієї статті, не поширюється на:

1) алкогольні та тютюнові вироби, що ввозяться громадянами в кількостях та у способи, зазначені у частині другій статті 376 цього Кодексу;

2) харчові продукти вагою до 10 кг в упаковці виробника, що надходять на адресу громадян у міжнародних поштових або експрес-відправленнях;

3) харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України;

4) домашніх тварин.

3. Не підлягають переміщенню на митну територію України в несупроводжуваному багажі продукти харчування без упаковки виробника.

Згідно вказаної норми, обмеженню ввезення підлягають товари, вичерпний перелік яких кваліфікуються в 1-24 групах УКТ ЗЕД, що є додатком  до Закону України "Про Митний тариф України" від 19 вересня 2013 року № 584-VII.

Митний орган при огляді товару та складенні протоколу повинен вказати до якої групи товарів відноситься товар, що Вами переміщується згідно з наведеним переліком у додатку. Крім того, перелік товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України перелічений у додатках до Постанови КМУ №436 від 21.05.2012р. з внесеними змінами та доповненнями. 

Якщо ж Ваш товар не відноситься до жодної із вказаних груп та категорій товарів, то потрібно визначитись з їх обсягами, що не повинні перевищувати неоподатковану норму переміщення через митний кордон України.

Зокрема, по „зеленому коридору” дозволено переміщувати:

1) особисті речі:

– два мобільних телефони, одна відеокамера, один фотоапарат, два переносних персональних комп’ютера;

– спортивне спорядження;

– особисті прикраси, одяг, взуття, які були у користуванні;

– 500 мл туалетної води та/або 100 мл парфумів;

– інші товари для особистого користування.

2) товари, загальна вартість яких не перевищує 500 євро, а вага 50 кг (наземним транспортом) та 1 000 євро (повітряним).

3) готівкову валюту України або іноземну валюту у сумі, яка не перевищує 10 000 євро (в еквіваленті) на одну особу.

4) алкогольні напої: горілчані вироби (горілка, коньяк, віскі та інші) у кількості 1 л, вино — 2 л, пиво — 5 л.

5) тютюнові вироби — 200 цигарок або 50 сигар чи 250 г тютюну (або 250 г цих виробів).

6) продукти харчування для власного споживання на суму, яка не перевищує 200 євро:

– в упаковці виробника (призначеній для роздрібної торгівлі) — 1 упаковка або загальною масою не більше, ніж 2 кг кожного найменування;

– без упаковки – до 2 кг кожного найменування;

– неподільний продукт, готовий до безпосереднього вживання – 1 шт. кожного найменування.

7) лікарські засоби у кількості, що не перевищує 5 упаковок кожного найменування на одну особу (крім тих, що містять наркотичні чи психотропні речовини) або що не перевищує зазначену в рецепті (наявному в особи), виданому на ім’я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров’я.

Отже, якщо Ваші товари не відносяться до групи товарів, що заборонені чи обмеженні в переміщенні через митний кордон України – конфіскація таких товарів не законна, а перевищення норми переміщення товарів через «зелений коридор» тягне за собою лише накладення штрафу в розмірі 1 700,00 грн.

Важливо зазначити, що суд при розгляді справи повинен взяти до уваги чи є обставини, що пом’якшують чи обтяжують відповідальність; чи винна особа притягувалась раніше до адміністративної відповідальності; чи є підстави для звільнення особи від відповідальності і тому подібне.

Відтак, якщо Ви обізнані з митними правилами щодо переміщення через «зелений коридор» - Вам простіше захистити свої права в суді при розгляді справи про притягнення Вас до адміністративної відповідальності.

Успіху Вам!