Порушення митних правил за ст. 472 МК України - недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення

 

Наведу приклад. Водій вантажо - пасажирського транспортного засобу перетинав кордон через червоний коридор. Для здійснення митного оформлення подав митну декларацію, в якій перелічив речі, що знаходяться в багажі. Під час проведення митного огляду вантажного відсіку автомобіля працівником митниці було виявлено незадекларований товар без ознак приховування такого товару, а саме рукавиці чоловічі в кількості 200 пар, загальною вагою 20 кг. Товаросупровідних документів у водія не було, товар визнав своїм. Працівники митниці прийшли до висновку, що водій вчинив недекларування товару, тобто не заявив за встановленою формою точні та достовірні відомості про його кількість та наявність, який підлягає обов'язковому декларуванню при переміщенні через митний кордон України. Митну вартість товару встановлено митницею додатково та встановлено, що така становить 60 000,00 грн. Митний орган прийшов до висновку, що в діях водія містяться ознаки порушення митних правил передбачених ст. 472 МК України. Складено протокол, товар вилучено, документи направлено до суду.

ст. 472 МК України - Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов’язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, -

тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.

В даному випадку нашому водієві грозить 60 000,00 грн. штрафу з конфіскацією товару.

Які обставини необхідно водію довезти в суді для уникнення відповідальності та на які обставини необхідно наголошувати при розгляді судової справи?

1. Вартість товару, яку встановила митниця. Оцінюючи товар експерт митного органу переважно виходить з даних про ціну товару отриману з інтернету подібного, ідентичного чи аналогічного товару. При цьому експерт переважно не враховує країну походження товару, якісні та технічні показники (характеристики) товару, ступінь зношеності товару, тощо. Також експерт переважно не враховує той факт, що при купівлі товару у великій кількості — продавець робить значні знижки, які іноді досягають 70% вартості товару у сезон розпродажів.

Отже, для спростування ціни товару, що встановлена митницею — нашому водію необхідно все таки отримати рахунок — фактуру на куплений товар за кордоном, попросивши суд при цьому надати час для отримання таких документів. Якщо все таки документи не вдалось отримати — треба просити суд призначити судову товарознавчу експертизу для визначення ціни товару з врахуванням всіх показників товару, в тому числі можливі розпродажі сезонного товару, тощо.

Згідно з ч.1 ст. 374 МК України - товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до ст. 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.

Отже, важливо довезти той факт, що вартість незадекларованих товарів є нижчою 500 євро і вагою менше 50 кг.

2. Незадекларований товар не був прихований водієм і про це чітко зазначено в протоколі про порушення митних правил.

Справа в тому, що згідно ч. 1 ст. 458 МК України - Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.

Відповідно, якщо товар не був прихованим, а водій забув його задекларувати та повідомив про такий товар усно представнику митниці — то в діях водія не було мети перевезти товар незаконно чи уникнути якоїсь відповідальності. Сам факт неприховування товару — вже частково так би мовити виправдовує дії водія.

3. Товар комерційного чи не комерційного призначення.

В даному випадку товар в кількості 200 пар може бути товаром комерційного призначення так і не комерційного призначення. Однак, за відсутності доказів у представника митниці того, що водій мав намір продати товар та купив такий для цілей ведення господарської діяльності, - означає відсутність складу правопорушення, що передбачене ст. 472 МК України, оскільки в даній нормі закону — відповідальність наступає лише за недекларування товарів комерційного призначення, а не всіх, в тому числі особистих.

4. Протокол про порушення митних правил має відповідати вимогам встановленим ст. 494 МК України і містити всі відомості, що визначені у даній нормі закону. В іншому випадку — протокол не буде доказом у справі, а це практично єдиний документ, що відображає обставини, при яких відбувся перетин кордону з товаром водієм.

5. ст. 472 МК України передбачає відповідальність лише за недекларування товарів, що підлягають обов'язковому декларуванню, а не всіх, що є в наявності. Окрім товарів на суму більше 500 євро та вагою більше 50 кг обов'язковому декларуванню підлягають і товари перелічені в окремих постановах КМУ, окрім визначеного в Митному Кодексі України.

У випадку з нашим водієм — рукавиці не відносяться до таких товарів, що підлягають обов'язковому декларуванню.

6. Згідно ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, а також зважаючи на вид та розмір, передбаченого покарання, мету призначення покарання та співрозмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, суд може прийти до висновку, що особу, що порушила митні правила, - необхідно звільнити від адміністративної відповідальності за порушення митних правил у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення.

Тобто, якщо порушення незначне і Ви раніше не порушували митних правил, - просіть суд обмежитись усним зауваженням. Але перед тим подумайте чи вартує, адже таким проханням Ви фактично визнаєте свою вину. 

7. ст. 257 МК України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмово, усно, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Тобто, - водій заповнив декларацію частково, а про решту, яку забув вписати в декларацію — повідомив усно. Тим самим він задекларував весь товар, що знаходився у нього при перетині кордону. Крім того, обравши червоний коридор водій повинен був задекларувати лише ті товари, які підлягають обов'язковому декларуванню; ті товари, - вартість яких перевищує 500 євро; та ті, вага яких перевищує 50 кг. А водій був впевнений в тому, що таких товарів не має, відповідно - нічого не приховував.

Насправді, є ще багато інших обставин, можливо не таких вагомих як перелічені, - що варто зазначати в поясненнях в суді при розгляді справи. Кожна справа є індивідуальною, в кожній справі є свої обставини, які впливають на прийняття законного та обгрунтованого рішення судом. І всі ці обставини необхідно правильно дослідити та пояснити суду.

Згідно ст. 486 МК України, - завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

Успіху Вам! 

стаття складена станом на 15.08.2017р.