Позичили кошти за борговою розпискою. Боржник помер. Що робити?

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Це означає, що спадкоємці успадковують і боргове зобов’язання – кошти, які Вам (кредитору спадкодавця) повинен був повернути померлий боржник.

Спершу потрібно з’ясувати чи у Вас не пройшов строк на стягнення коштів по борговій розписці з спадкоємців. Це залежить коли Ви дізнались чи повинні були дізнатись про смерть боржника та терміну вимоги боргу. 

! Незалежно від строку вимоги боргу кредитор спадкодавця повинен пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину протягом 6 місяців від дня коли він дізнався про смерть боржника, або від дня коли він повинен був дізнатись про таку смерть боржника (спадкодавця). 

! Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року з дня коли борг повинен був бути погашений, тобто від настання строку вимоги. В такому випадку кредитору потрібно довести той факт, що ніхто зі спадкоємців, що прийняли спадщину, його не повідомляв про відкриття спадщини. 

Згідно ч. 1 ст. 1281 ЦК України, - спадкоємці зобов’язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги.

Як тільки кредитор дізнався, що його боржник помер, він повинен звернутись з письмовою претензією кредитора до нотаріуса, у якого відкрита спадкова справа. Якщо спадкова справа у жодного нотаріуса не відкрита, - кредитор може звернутись до будь-якого нотаріуса за останнім місцем проживання померлого про відкриття спадкової справи. До цього ж нотаріуса звернуться і спадкоємці. Нотаріус повідомляє спадкоємців про претензію кредитора, а також кредитора про спадкоємців. Якщо спадкоємці добровільно погашення боргу не виконують, то кредитор повинен звернутись в суд з позовом про стягнення грошових коштів з спадкоємців. Варто пам’ятати, що спадкоємці можуть задовольнити вимоги кредитора лише в межах вартості майна, що прийняті (чи приймаються) ним в спадщину. Кожен із спадкоємців зобов'язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині.

Часто нотаріуси не реєструють претензій кредитора за розпискою, оскільки в більшості випадків такі розписки не відповідають вимогам договору позики. В такому випадку - звертайтесь до суду одразу після відмови нотаріуса. 

Відповідно ч. 2 ст. 1282 ЦК України, вимоги кредитора спадкоємці зобов'язані задовольнити шляхом одноразового платежу, якщо домовленістю між спадкоємцями та кредитором інше не встановлено. Це означає, що одночасно з вимогою до суду про стягнення коштів – кредитор не може звертатись  з вимогою про звернення стягнення на спадкове майно. Лише, якщо рішення суду про стягнення коштів спадкоємцем не виконується в загальному порядку – кредитор може в судовому порядку стягнути борг за рахунок успадкованого майна спадкоємцем.

Отже,

1)      Ви повинні звернутись до нотаріуса з претензією кредитора та представити боргову розписку.

2)      Ви повинні звернутись в суд з позовною заявою про стягнення грошових коштів з спадкоємців у разі несплати Вам коштів спадкоємцями.

3)      Ви повинні звернутись в суд з позовною заявою про звернення стягнення на спадкове майно, якщо спадкоємець не виплатив Вам суми боргу за борговою розпискою добровільно і не виконує рішення суду про стягнення грошових коштів спадкоємців.

*Станом на час діючого законодавства 12.02.2016р.