Поверніть собі сплачені податки!

В цій статті мова йде про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі — продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості. Я вже писала статтю на цю тему, але зважаючи на кількість питань, що виникають в процесі повернення зазначених коштів — вирішила дещо доповнити.

Отож, якщо Ви купили житло (квартира, будинок, котедж, тощо) або його частину — при оформленні договору купівлі — продажу Ви сплачували 1% від вартості покупки так званого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі — продажу нерухомого майна.

1. Повернути собі сплачений збір мають право лише ті громадяни, які купували це житло вперше. Законодавство не містить визначення поняття — вперше в житті, вперше в поточному році, тощо. Однак, судова практика та практика повернення такого збору сформована таким чином, що все - таки мається на увазі — вперше в житті. Все інше житло придбане шляхом купівлі — продажу після “першого” - не має відношення до цієї статті.

2. Приватизовані квартири; житло отримане в спадщину; житло отримане за договором дарування, тощо — не є таким, що придбане, а вважається таким, що отримане. Це різні поняття. Тому, якщо Ви мали, наприклад, будинок чи квартиру отриману в спадщину після смерті родичів, а потім купили квартиру, - то куплена квартира буде вважатись такою, що придбана в житті вперше.

3. Чи існує реєстр громадян, які придбавали житло вперше? - ні, не існує. Однак, це не Ваша проблема. Пенсійний фонд вказує на те, що немає реєстру чи бази даних — що житло куплене особою вперше, а відтак скористатись такою пільгою і повернути собі кошти не можливо. - Не правда! Можливо! Особа не несе відповідальності за те, що державні органи не створили собі такої бази і не можуть перевірити даний факт. Згідно Кодексу адміністративного судочинства України — Пенсійний фонд повинен довезти зворотнє в судовому засіданні і якщо доказів того, що громадянин придбав це житло не вперше в житті — немає, то і не має підстав не вірити заявнику, який хоче повернути сплачений збір. Отже, - відмова Пенсійного фонду з тих підстав, що в нас нема бази даних таких платників — є незаконною.

3. З якого часу встановлена така пільга для громадян? - з 1999 року! Так! Саме так! До Постанови Кабінету Міністрів України №1740 від 3 листопада 1998р. “Про затвердження Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій” 25.08.1999 року було внесено п. 15-1: “Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Тобто, з 1999 року до державного бюджету громадяни сплачують збір в розмірі 1 вартості купленого житла, за яке вони не повинні були платити, якщо це житло купується ними вперше! А все тому, що згідно п. 15-3 того ж Порядку - Нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Один пункт звільняє від сплати зазначеного збору, а інший не дає можливості нотаріусу посвідчити договір купівлі — продажу. Тому і склалась така ситуація — платіть всі, а потім хто захоче — собі поверне кошти. А може і не захоче... Нарід не обізнаний, а значить і не захоче...

4. Яка процедура повернення сплачених коштів? - дуже проста і лаконічно викладена в Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (Наказ Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013р.).

Пенсійний фонд отримавши заяву від громадянина про повернення раніше надмірно сплачених коштів, готує встановленої форми подання та відправляє його до органу казначейства.

Орган казначейства в термін 5 робочих днів — повертає кошти на рахунок вказаний заявником або готівкою за спеціальною процедурою виплати.

Але, як завжди, органи державної влади не хочуть просто за заявою повертати кошти громадянам. Це ж громадяни не мають права не платити податки, збори, тощо, а державні органи можуть нікому нічого не платити. В такому випадку — суд визначив вже давно свою позицію з цього приводу і відмова Пенсійного фонду про не бажання складати відповідне подання до органу казначейства на виплату коштів — в судовому порядку визнається незаконною. Берете рішення суду і знову йдете до Пенсійного фонду та органу державного казначейства, які на цей раз мають дуже обмежений час на виконання своїх обов'язків.

5. Купили житло 5 років тому. Чи можливо повернути кошти? Так, можливо. Право на звернення до суду за захистом своїх прав виникає не з моменту сплати збору на державне пенсійне страхування, а з моменту відмови Пенсійного фонду повернути Вам кошти. Отож, посилання Пенсійного фонду на застосування судом строків звернення до суду (про залишення позовної заяви без розгляду) — не заслуговує на увагу, оскільки і з цього питання судова практика теж сформована.

Користайтесь своїми пільгами та повертайте “помилково або надмірно” сплачені Вами кошти до бюджету. Скористайтесь послугами юристів, які фахово складуть позовну заяву до суду та зобов'яжуть державні органи повернути Вам кошти.

Успіху Вам!

*Стаття складена станом на 20.06.2017р.