Відповідальність водія у разі відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння

Відповідальність водія у разі відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння

П. 2.5 Правил дорожнього руху передбачає, що водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп’яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Згідно ст. 130 КУпАП  - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на даний час це 10 200,00 грн.)

Повторно протягом року вчинення такого порушення, -

тягне  за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого (на даний час це 20 400,00 грн.)

Двічі протягом року за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп’яніння, -

тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого (40 800,00 грн.)

З наведених норм слідує висновок – відмова від проходження огляду на стан сп’яніння є окремою підставою для притягнення до адміністративної відповідальності незалежно від того тверезий водій чи ні, і відмова пройти огляд – фактично прирівнюється до визнання своєї провини. Однак, не все так сумно і ніхто не позбавляє Вас права відмовитись від проходження огляду, особливо коли поліцейський пропонує Вам це зробити з грубими порушеннями норм чинного законодавства, а огляд запропоновано провести всупереч встановленому порядку.

Разом з тим, у випадку скоєння ДТП, унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані, проведення огляду на стан сп’яніння учасників цієї пригоди є обов’язковим і проводиться такий огляд  у  закладі охорони здоров’я.

При складенні протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП – поліцейський не звільняється від обов’язку дотримуватись відповідного алгоритму дій (процедури) при проведенні огляду та оформленні його результатів, в тому числі фіксування відмови від проходження огляду водієм.

У своїх діях поліцейський керується зокрема Інструкцією про порядок виявлення водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (затв. Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015р. №1452/735) (далі по тексту Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів  для проведення огляду з метою виявлення стану  алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів,  що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (затв. Постановою КМУ №1103 від 17.12.2008р.) (далі по тексту Порядок), Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (затв. Наказом МВС України №1395 від 07.11.2015р.) (надалі по тексту Інструкція 2).

Одразу наголошу, що згідно ст. 266 КУпАП - направлення особи    для   огляду   на   стан алкогольного сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, а огляд особи на  стан  алкогольного сп'яніння  проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Отже, порушення поліцейським Інструкцій та Порядку при здійсненні огляду, направлення на огляд та оформлення його результатів, в тому числі оформлення відмови від проходження огляду -  тягне за собою визнання недійсними результату огляду, порушення порядку складення протоколу і як наслідок звільнення від адміністративної відповідальності особи в суді.

Давайте, розглянемо процедуру, котру повинен дотримуватись поліцейський:

1.      З яких підстав проводиться огляд?

Відповідно до п.2 Порядку - Огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського  є  підстави  вважати,  що  вони перебувають у стані алкогольного  сп'яніння  згідно  з  ознаками  такого  стану, установленими МОЗ і МВС.

Згідно п. 3 Інструкції ознаками алкогольного сп’яніння є:

·         запах алкоголю з порожнини рота;

·         порушення координації рухів;

·         порушення мови;

·         виражене тремтіння пальців рук;

·         різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя;

·         поведінка, що не відповідає обстановці.

Водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп’яніння підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного сп’яніння (п. 1 розділу 9 Інструкції 2).

Отже, лише при наявності перелічених ознак у поліцейського виникають достатні підстави вважати, що водій перебуває у стані алкогольного сп’яніння. Ці ознаки мають бути зафіксовані в протоколі про адміністративне правопорушення.

2.      Якими способами проводиться огляд і в якому встановленому порядку?

Згідно п. 3 Порядку та п. 6 Інструкції – огляд проводиться двома способами:

1)      поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів

2)      лікарем закладу охорони здоров’я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

За наявності ознак алкогольного сп’яніння поліцейський проводить огляд за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. Огляд здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання. Поліцейськими використовуються лише спеціальні технічні засоби, які мають, зокрема, сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки. Огляд на стан сп’яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу. Перед проведенням огляду на стан сп’яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп’яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки (п. 1-6 Інструкції).

Отже, поліцейський, зі спеціальним званням, виявивши перелічені ознаки сп’яніння, повинен запропонувати водію пройти огляд за допомогою спеціального технічного засобу при цьому, -  на вимогу водія – показати йому сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку, проінформувати як використовувати технічний засіб згідно інструкції до спеціального технічного засобу. Якщо на вимогу водія – йому не показали сертифікат та свідоцтво, не проінформували як використовувати спеціальний технічний засіб і є при цьому свідки (але не обов’язково) – водій може правомірно відмовитися від проходження огляду, оскільки такий відбувався з порушенням Інструкції та Порядку, і як наслідок з порушенням ст. 266 КУпАП.

Огляд  на стан алкогольного сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Не  можуть  бути  залучені  як свідки працівники Національної поліції  або  особи,  щодо неупередженості яких є сумніви. (п. 4 Порядку)

Отож, водій повідомив, що відмовляєтесь від огляду з використанням спеціального технічного засобу поліцейським на місці зупинки транспортного засобу та вмотивував свою відмову. Що далі робити поліцейському?

Він повинен залучити двох свідків, які можуть засвідчити факт відмови водія від проходження огляду. При цьому свідками можуть бути лише неупереджені особи і це дуже важливо. Свідок має чути пропозицію пройти огляд, в який спосіб водію пропонується пройти огляд, які є підстави в поліцейського для проведення огляду, з яких причин водій відмовився від огляду, в котрій годині йому було запропоновано та коли водій відмовився (окрім дати зрозуміло), що теж важливо у справі про притягнення до адміністративної відповідальності. Адже, говорити з поліцейським про сертифікати, свідоцтва, інструкції, свої права, упередженість свідків, тощо – водій може довго, а період часу з якого поліцейський повинен був виявити необхідність проведення огляду на стан алкогольного сп’яніння до факту відмови водієм проведення такого огляду - має велике значення.

У свідків поліцейський відбирає пояснення, де повинні бути викладені всі вище перелічені обставини, свідком яких він став. Якщо ці всі обставини не вказані в поясненні свідка – при виклику свідка в суд – він може не пам’ятати нюансів всієї події, а згідно ч.3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться в її користь.

Обоє свідків також повинні підписати протокол про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, але чи може поліцейський одразу після вище перелічених дій скласти протокол? Ні, не може. Поясню чому.

Водій  транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду  на місці зупинки транспортного засобу - направляється  поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.  Огляд може  також   проводитися   в   спеціально   обладнаних пересувних  пунктах  (автомобілях),  що  належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам. (п. 6 Порядку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров’я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. (п. 7 Інструкції).

Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1  цієї Інструкції. (п.8 Інструкції).

Тобто, далі поліцейський повинен направити водія та забезпечити доставку водія до відповідного закладу охорони здоров’я. А точніше, запропонувати водію пройти огляд у такому закладі, при цьому поліцейський ще повинен вирішити питання, що робити з транспортним засобом водія у випадку його згоди та направлення на огляд, адже алгоритму дій поліцейського Інструкція не передбачає. Так само, Інструкція не передбачає порядок дій поліцейського у випадку коли водій відмовляється від проходження огляду в закладі охорони здоров’я. Але ця ситуація передбачена в п. 8 Порядку – У  разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду  в закладі охорони здоров’я поліцейський в присутності двох свідків  складає  протокол  про  адміністративне правопорушення, у якому  зазначає  ознаки  сп’яніння  і  дії водія щодо ухилення від огляду.

Ситуація зі свідками є така сама як і в випадку відмови від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу (пояснення, всі обставини події, причину відмови водія, тощо). Окрім цього, в протоколі має бути зазначено дії водія щодо ухилення від огляду.

Оскільки ані Інструкція, ані Порядок не дають право поліцейському складати протокол про адміністративне правопорушення у випадку відмови водія від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу поліцейським з використанням спеціального технічного засобу, - то і правопорушення на той час ніякого немає. Натомість відмова від проходження огляду у медичному  закладі – має наслідки притягнення водія до адміністративної відповідальності за таку відмову.

Дуже часто в протоколі, поясненнях свідків, рапортах поліцейських, тощо взагалі не вказано, у який спосіб було запропоновано водію пройти огляд, яким технічним засобом і які дії водія були щодо ухилення від такого огляду. Що дає право вважати, що складу правопорушення та події за ст. 130 КУпАП – немає.

3.      Який час доведеться провести в компанії поліцейського?

У поліцейського насправді «на все про все» є дві години.

Поліцейський   забезпечує   проведення   огляду   водія транспортного  засобу  в  закладі  охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав (п. 7 Порядку).

З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров’я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров’я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення (п.9 Інструкції).

Огляд осіб  на  стан  алкогольного сп'яніння здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше  двох  годин  з  моменту  встановлення підстав  для його здійснення.  (ст. 266 КУпАП).

Огляд у закладі охорони здоров'я та складення  висновку   за   результатами   огляду   проводиться   в присутності  поліцейського (ст. 266 КУпАП).

Огляд особи на  стан  алкогольного сп'яніння  проведений з порушенням вимог ст. 266 КУпАП - вважається недійсним.

Немає сенсу проводити огляд на стан алкогольного сп’яніння в закладі охорони здоров’я, якщо з моменту виявлення поліцейським підстав для проведення такого огляду пройшло більше ніж 2 години, адже висновки такого огляду та процедура проведення такого огляду - будуть недійсні. Відповідно відмова водія від проходження огляду більше ніж через дві години після спілкування з поліцейським – може вважатись обґрунтованою, а така особа може бути звільнена від адміністративної відповідальності.

Однак, всі ці обставини та наведені докази водієм про неправомірність дій поліцейського, оформлення протоколу і т.д. будуть оцінюватись судом за власним переконанням і потрібно переконати суд, що відмова від проходження огляду у будь – якому випадку – була обґрунтована, вмотивована та законна, що в діях водія не було умислу відмовлятись, а сталося це з вини поліцейського.

Бережіть себе та інших учасників дорожнього руху! Адже, береженого – Бог береже! Успіху Вам! 

 20.01.2017р.