5% податку від суми спадкового майна для спадкоємців першої та другої черги

Спадкоємцям першої та другої черги 5% податку платити більше не потрібно!

Спадкоємцям першої та другої черги оцінку спадкового майна робити більше не потрібно!

Шановні! Це не працює!!!

Багато хто пише та говорить про те, що нарешті спадкоємці першої та другої черги не повинні платити 5% податку від суми успадкованого майна та не повинні замовляти оцінку спадкового майна, що тягне за собою додаткові видатки при прийнятті спадщини. Ніби то спростили життя бідним українцям – говорить влада, однак це не правда і ця норма права не працює!!!

Поясню чому. 

Законом України “Про внесення змін, щодо деяких питань спадкування” від 20.10.2014р. дійсно було внесено зміни до абз. 8 ч.2 ст. 7 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", в якій після змін вказано:

«Проведення оцінки майна є обов’язковим у випадку оподаткування   майна   згідно   з   законом, крім випадків визначення розміру податку при спадкуванні спадкоємцями першої та другої черги за законом (як у випадку спадкування ними за законом, так і у випадку спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою».

Також, цим законом було внесено зміни до ч.5 ст. 5 та абз. 4 ч.1 ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель», де після змін вказано, що нормативна  грошова оцінка земельних ділянок проводиться/використовується для  визначення  розміру  земельного  податку, державного мита при спадкуванні  (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та  другої  черги  за  законом  (як  випадків  спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення,  а  також  випадків спадкування власності, вартість якої  оподатковується  за нульовою ставкою).

Вказаний закон у цих частинах набрав чинності 03.12.2014р., закон в цілому набрав чинності з 01.01.2016р.

Однак, 28.12.2014р. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності 01.01.2015р. до закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" було внесено зміни до абз.8 ч.2 ст. 7, а саме: «проведення оцінки майна є обов’язковим у випадку оподаткування   майна   згідно   з   законом,  крім  випадків визначення  розміру  податку  при  спадкуванні власності, вартість якої  оподатковується за нульовою ставкою».

Об’єкти спадщини, що оподатковуються за нульовою ставкою встановлені п. 174.2. ст. 174 Податкового кодексу України, де визначено лише спадкоємців першої черги. А для спадкоємців другої черги встановлено 5%  (п. 167.2 Податкового Кодексу України). 

І ніяких змін до цих пунктів внесено не було!

Отож, по сьогоднішній день, -  лише спадкоємці першої черги не сплачують 5% податку  та не замовлять оцінки спадкового майна відповідно. 

Нагадую, до першої черги відносяться: 

-          діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті;

-          той з подружжя, який пережив спадкодавця;

-          батьки спадкодавця.

Всі інші повинні сплачувати 5%, - так як і було раніше.