Про force majeure, як підставу звільнення від відповідальності за невиконання зобов’язань в умовах війни

В зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України постраждали всі. Не став винятком і український бізнес, який фактично зупинився через неможливість функціонувати. Строки зобов'язань за договорами настають, а можливості їх виконати фізично немає. Тож кожного підприємця турбує питання, як йому діяти і захистити себе від відповідальності за невиконання зобов'язань в таких умовах.  

Нещодавно Торгово Промислова Палата України (далі - "ТПП") опублікувала свій загальний офіційний лист про засвідчення форс-мажорних обставин. Проте яку він матиме силу, чи допоможе, якщо в договорі не прописані відповідні положення про такі обставини і як його використати все ще залишається незрозумілим.   

Ця стаття покликана роз'яснити питання з форс-мажорними обставинами під час війни: листом та сертифікатами ТПП (пункти 1 і 2) та можливістю звільнення від відповідальності за невиконання зобов'язань в судовому порядку (пункт 5).  

А також, оскільки сертифікати ТПП покликані засвідчувати форс-мажор для договірних відносин, першопочатково рекомендуємо детально проаналізувати свої договори на наявність положень, пов'язаних з форс-мажором, їх обсяг, умови, строки та процедуру повідомлення про них (пункти 3 і 4). 

Повністю статтю можна прочитати за посиланням https://biz.ligazakon.net/analitycs/209865_zobovyazannya-shcho-postrazhdali-vd-vyni